Ses Gazetesi

Ambalaj sektöründe öncü firma oldu

Efeler 3. Sanayi Sitesi’nde geçtiğimiz hafta hizmete açılan Nehirpak Ambalaj, ıslak mendil, karton bardak, stick şekerden tutun, çatal bıçak kabı ve kese kağıdından kağıt çantaya kadar geniş ürün yelpazesiyle seri üretime başladı. 

Ambalaj sektöründe öncü firma oldu
  •  21 Temmuz 2017, Cuma 9:05
  • A-
  • A+
 

 

Uzun yıllar turizm sektöründe üst düzey yönetici pozisyonunda çalıştıktan sonra Ayhan Eskicioğlu ile birlikte sektörde sıklıkla kullanılan ambalaj malzemelerinin imalatına atılan genç girişimci Bülent Değirmen, markalaşma hedefiyle açtığı Nehirpak’ın Aydın’ın ambalaj sanayiindeki üretim açığını az zamanda kapatacağını söyledi. 

“GÜNLÜK 100 BİN KARTON BARDAK VE ISLAK MENDİL ÜRETEBİLİYORUZ”

 ‘İşimiz de gücümüz de pak’ sloganıyla hizmete açarak seri üretime başladıkları Nehirpak’ın, Aydın’da gerek üretim kapasitesi gerekse üretilen ürün yelpazesi bakımından bir ilk olma özelliği taşıdığını söyleyen Bülent Değirmen, “Özellikle turizm sektöründe, ıslak mendil, stick şeker ve karton bardak temini kısıtlı malzemelerdir. Bölgeye hitap etmek ve bölgedeki bu alandaki eksikliği gidermek için böyle bir işe atılmış bulunuyoruz. İzmir’i saymazsak, Aydın ve Muğla’da tekiz. Açıkçası Güney Ege’ye hitap edecek bir kapasiteye sahibiz. Günlük 100 bin civarı bardak ve ıslak mendil üretme kapasitemiz var. Şu anda bölgenin ihtiyacını rahat karşılayacak bir durumdayız. 350 metrekarelik fabrikamızda iki karton bardak makinesi, bir adet ıslak mendil ve stick şeker makinemizle seri üretime başladık. Pazarda payımız yükseldikçe ekipmanlarımızı çoğaltmayı düşünüyoruz” diye konuştu. 

“GENİŞ BİR MÜŞTERİ AĞINA HİTAP EDİYORUZ”

Aydın bölgesinde imalat işinin yok denecek kadar az olduğunu belirten Değirmen, “Aydın’da yatırımcılar, imalata fazla rağbet göstermiyorlar. Üreten bir toplumun esasında ne kadar gelişmeye açık olduğu ortada. Bizler de al sat yapmaktan ziyade imalat işine girelim dedik. Aydın, hemen hemen Denizli, Muğla ve İzmir’e de eşit mesafede olan bu lokasyona sahip. Bu lokasyonu doğru kullanırsak piyasada az zamanda söz sahibi olmayı umuyoruz. Halihazırda müşteri portföyümüz, oteller, restoranlar, aperatif dükkanları, akaryakıt istasyonları, marketler, toptancılar, pazarlamacılar gibi geniş bir ağı kapsıyor. Biz imalatçı olduğumuz için perakende satışımız olmayacak. Toptan satış üzerine çalışıyoruz. Bu sektörün önü ilerisi için de çok açık. Makul bir sermayeyle girdiğimiz bu işte asıl gider kaleminiyse kağıt oluşturuyor. Ham maddeyi sürekli temin etmeniz gerekiyor. Türkiye’de de kağıtlar genellikle Çin’den ve ayda bir geliyor. Söke OSB’de kağıt fabrikası açıldığı takdirde, bu yerli firmamızdan ham madde temin etmek istiyoruz. Çin’den mal getirmek cidden meşakkatli. Biz kağıdı ithalatçı firmadan alıyoruz. Neredeyse onlar da üzerine neredeyse yüzde 30 kar payı koyarak satıyorlar” dedi. 

“HEDEFİMİZ İLERİDE 100 KİŞİLİK İSTİHDAMA ULAŞMAKTIR”

15 yılı aşkın süredir turizm sektöründe üst düzey yöneticilik yaptığını söyleyen Değirmen, “Son birkaç yıldaki turizmin kötü gidişatı ve sektördeki tasvip etmediğimiz operasyon türleri, bizi kendi işimizi yapmaya itti. Yani biz imalatına başladığımız bu ürünlerin temininde otellerde de cidden büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Kahve firmalarından bu bardakları temin ediyorduk ama onlarda sınırlı sayıda ve ücretini yansıtarak veriyorlardı. Zaman zaman temin edemediğimiz süreçler oluyordu ve bu da operasyonda sıkıntılara yol açıyordu. Bölgemizde bulunan Marmaris, Kuşadası, Bodrum yöresinde cidden operasyonel anlamda bu ürünlerin temini konusunda ciddi sıkıntı yaşanıyor. Yeterli üretim söz konusu değil. Şu anda bünyemizde 3 kişiyi istihdam ediyoruz ancak pazardaki payımız arttıkça hedefimiz ileride 100 kişiyi istihdam edecek kapasiteye ulaşmaktır” diye konuştu. 

“İZMİR’DEKİ İMALATÇILARDAN DAHA UCUZA ÜRÜN SATIYORUZ” 

Ağırlıklı olarak toptancılar vasıtasıyla müşteriye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Değirmen, “Tabi kendimiz de bizzat müşteri ziyaretleri, ya da bölge sorumlularımız vasıtasıyla satış pazarlama ağı üzerinden müşteriye kolaylıkla ulaşacağımızı düşünüyoruz. Şu anda Denizli ve Muğla’da satış ve pazarlamada bölge sorumlularımız var. Fiyat politikası olarak İzmir imalatçısının altında bir fiyat avantajıyla üretime başladık. Bu anlamda kendimizi de piyasada kabullendirmek için İzmir imalatçısının verdiği fiyatların hemen hemen yüzde 15 civarında altında bir fiyat aralığına sahibiz. Nehirpak olarak İzmir imalatçısına göre de daha kaliteli ürün üretiyoruz. Örneğin İzmir’de üretilen bir karton bardakta 50 fişeğin ağırlığı 190 gram gelirken bizim bardağın ağırlığı 250-260 gram aralığındadır. Bu da bizim ürettiğimiz bardaklarımızın kalitesini ve dayanıklılığını gösteriyor” dedi. 

“PİYASADAN OLUMLU DÖNÜŞLER ALIYORUZ”

Nehirpak olarak özgün tasarımlı çalışmalar da hazırladıklarını söyleyen Değirmen ,” Grafik çalışmaları şu anda tamamlandı. Bardak ve ıslak mendilde özgün tasarım baskılarla önümüzdeki haftadan itibaren imalata başlayacağız. İlk partiyi hazır kağıttan aldık. Kendimize has tasarımlarla da göze hitap edeceğiz. Yine Türkiye’nin en büyük karton kutu imalatçısı olan bir firmayla imalathanelerini kullanabilmek için iki yıllık protokol imzaladık. Aydın, Denizli ve İzmir’e hitap edebilecek kapasiteye sahip olarak, yaş pasta, kuru pasta kutuları, incir kutuları ve özel çikolata, kuruyemiş kapları, kese kağıdı, çatal bıçak kapları gibi geniş bir üretim yelpazemiz var. Yani bunun pazarı sarraflardan tutun, yüzük kutusuna, kağıt çantasına kadar geniş bir ürün çeşitliliğini kapsıyor. Nehirpak’ı açarak Aydın’da büyük bir eksikliğe cevap vermiş olduk. Aydınlı tüketicilerden de tarafımıza destek olmalarını arzularız. Markalaşma hedefiyle yola çıkmış yüzde yüz yerli bir firmayız. İnşallah 1 yıl içerisinde ASTİS’te daha büyük bir imalathaneye geçerek daha da kurumsal bir firmaya dönüşürüz. Bu elbette piyasanın desteğiyle olacak olan bir durum. Şu anda seri üretime başlar başlamaz çevre restoran ve bazı toptancılardan da sipariş almaya da başladık. Gayet de olumlu dönüşler alıyoruz” diye konuştu.